ZRÓWNOWAŻONA PRODUKCJA

W naszych zakładach produkcyjnych na południu Brazylii i w Dortmundzie podjęliśmy już wiele kroków w zakresie zrównoważonego rozwoju i mamy dużo więcej pomysłów na przyszłość. W ramach naszego nowego budynku w Dortmundzie niedawno zrealizowaliśmy kilka ciekawych projektów, które chcielibyśmy Państwu tutaj przedstawić.


Solar Power

W procesie produkcji podeszw z naszej pianki MPU konieczne jest, żeby wszystkie części formy, czyli "formy do pieczenia podeszwy", były cały czas nagrzewane, aby mogła nastąpić reakcja chemiczna komponentów surowca. Proces ten jest zazwyczaj bardzo energochłonny. Wraz z producentem urządzenia, po intensywnych pracach badawczo-rozwojowych, jesteśmy teraz w stanie z powodzeniem wykorzystywać energię słoneczną do regulacji temperatury tych części formy. W tym celu na dachu hal produkcyjnych zainstalowano około 500m² paneli słonecznych, przez które stale przepływa ciecz pochłaniająca ciepło słoneczne. Energia ta przekazywana jest do nowoczesnych wymienników ciepła, które następnie bezpośrednio ogrzewają elementy formy. Takie rozwiązanie jest wysoce efektywne i unikalne w branży obuwniczej.

 


Zużycie wody

Zarówno w Brazylii, jak i w Niemczech wszystkie zakłady ATLAS wykorzystują wodę deszczową do spłukiwania toalet. W tym celu w Dortmundzie zainstalowano łącznie dwa podziemne zbiorniki o pojemności 8000 litrów każdy. Woda deszczowa z powierzchni dachowych jest doprowadzana do tych zbiorników, magazynowana i przekazywana oddzielną siecią rur do punktów poboru w toaletach. W ten sposób każdego roku oszczędzamy tysiące litrów świeżej wody.


Energy Power

Od połowy roku 2020 na naszych dachach zainstalowaliśmy system fotowoltaiczny o powierzchni 5000m². System ten ma maksymalną moc 750 kW/h, dzięki czemu w słoneczne dni może pokryć 100% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną w zakładzie w Dortmundzie.  Nadmiar energii trafia do miejskiej sieci energetycznej. Ta inwestycja w wysokości około pół miliona euro umożliwia nam wykorzystanie energii słonecznej do naszych maszyn produkcyjnych w sposób zrównoważony i długofalowy.    


System grzewczy

W niektórych mroźnych miesiącach zimowych niezbędne jest ogrzewanie naszych powierzchni produkcyjnych, magazynowych i biurowych. Po wielu latach stosowania gazowej technologii kondensacyjnej zdecydowaliśmy się na wymianę naszej instalacji grzewczej. Złożony system opiera się na połączeniu energii z powietrznych pomp ciepła i techniki solarnej, które wytwarzają niezbędną energię bez użycia paliw kopalnych. Jest ona przechowywana w 30 000 litrowym geotermalnym zbiorniku ciepła w postaci ciepłej wody o temperaturze 10–20 stopni Celsjusza. Za pomocą wysokowydajnych pomp ciepła temperatura wody jest następnie podnoszona do około 40 stopni Celsjusza, i tą ciepłą wodą zasilane jest ogrzewanie podłogowe i nagrzewnica powietrza . Również i ta inwestycja jest długofalowa i będzie przez wiele lat zapewniać „zielone ogrzewanie”.