BEZPIECZNA PRACA OD 110 LAT

Modny but damski ze stalowym noskiem i trzycentymetrowym obcasem, półbut sportowy odporny na przebicie i z amortyzacją 3-D lub specjalny trzewik z termoodporną podeszwą dla odlewników i spawaczy. To tylko trzy z ponad 500 różnych produktów firmy ATLAS z siedzibą w Dortmundzie-Wickede. „Z naszym obuwiem ochronnym pokrywamy całe spektrum naszych klientów z branży przemysłowych. Na przykład koncern motoryzacyjny, począwszy od spawania i obróbki metali, przez montaż i logistykę, aż po część biurową, ma bardzo różne wymagania dotyczące obuwia ochronnego, z których wszystkie spełniamy ”– wyjaśnia Hendrik Schabsky, CEO firmy ATLAS. Prowadzona od piątego pokolenia przez właścicieli firma rodzinna produkuje 2,6 miliona par butów rocznie. Codziennie sprzedaje około 13 000 par butów. To sprawia, że ​​ATLAS Schuhfabrik GmbH & Co. KG jest wiodącym europejskim producentem obuwia ochronnego dla różnych branż. Klientami są handel specjalistyczny na terenie całych Niemiec, a także korporacje i przedsiębiorstwa średniej wielkości z branży motoryzacyjnej, budowlanej i chemicznej oraz dostawcy energii. ATLAS zatrudnia łącznie ponad 1600 pracowników, z których około 300 zatrudnionych jest w Dortmundzie.


Podeszwy z drewna bukowego

W roku 1910 Johannes Schabsky założył „Unnaer Schuhfabrik”. W ten sposób prapradziadek obecnego właściciela, Hendrika Schabsky'ego położył kamień węgielny pod fabrykę obuwia ATLAS. Wtedy to 16 pracowników produkowało obuwie ochronne przede wszystkim dla lokalnego górnictwa i przemysłu hutniczego. Dzienna produkcja wynosiła około 80 par butów. „Podeszwy butów do obsługi wielkich pieców były wykonywane wtedy z drewna bukowego. Buty składały się tylko z drewnianej podeszwy i dwóch skórzanych części ”– wyjaśnia dyrektor generalny.


W roku 1960 firma rodzinna obchodziła 50-lecie swojego istnienia, zatrudniając ponad 60 pracowników. Dziennie wytwarzano już 400 par butów. Produkcja w zakładzie Unna była kontynuowana jeszcze przez następnych 14 lat, zanim w roku 1971 położono kamień węgielny pod dzisiejszą fabrykę obuwia w Dortmundzie-Wickede.


Wraz z upadkiem sektora górniczego i stalowego firma musiała zmienić orientację i skoncentrować się na potrzebach przemysłu wytwórczego z innych branż. Opracowano nowe produkty dla klientów z branży motoryzacyjnej, budowlanej i chemicznej. W roku 1972 fabryka obuwia przeniosła się z Unny do Dortmundu do lokalizacji Frische Luft 159. ATLAS był jedną z pierwszych firm w nowym parku przemysłowym Wickede-Süd. Po śmierci Hansa Schabsky'ego w roku 1971 jego żona Christine Schabsky, a później syn Werner Schabsky prowadzili dalej firmę. Firma rozwijała się z sukcesem i wkrótce zatrudniała już ponad 100 osób.


W roku 1979 doszło do tragicznego wypadku, kiedy to fabryka doszczętnie spłonęła aż do fundamentów. „To była katastrofa dla przedsiębiorstwa, którą mogliśmy przezwyciężyć tylko przy największym wysiłku całej naszej załogi” – mówi Werner Schabsky. Po udanej odbudowie i dalszej rozbudowie w latach 2002, 2007, 2011 i 2020 teren zakładu w siedzibie firmy obejmuje obecnie około 60 000 metrów kwadratowych.


SKÓRZANE CZĘŚCI WIERZCHNIE Z BRAZYLII

Od roku 2006 ATLAS produkuje skórzane cholewki obuwia ochronnego we własnej fabryce w południowej Brazylii. Finalne wykończenie butów nadal odbywa się w siedzibie w Dortmundzie. W ciągu ostatnich jedenastu lat firma zwiększyła liczbę zatrudnionych w stanie Rio Grande do Sul, w pobliżu granicy z Argentyną, ponad dziesięciokrotnie, ze 100 do ponad 1200 pracowników. W Brazylii wszystkie cholewki, tj. górne części butów bez podeszwy, są w całości samodzielnie wytwarzane. Cholewki wysyłane są w kontenerze statkiem do Dortmundu, gdzie w zależności od modelu natryskiwana jest odpowiednia podeszwa.


Produkcja w Dortmundzie pracuje na trzy zmiany, 24 godziny na dobę i przez sześć dni w tygodniu. Tutaj buty otrzymują podeszwę i są poddawane końcowemu szlifowi. W sumie od roku 2020 dostępnych jest dziewięć zaawansowanych technologicznie maszyn PU do produkcji podeszw. Logistyka, sieć przedstawicieli handlowych i księgowość finansowa są również zlokalizowane w Dortmundzie. Wszystkie działania marketingowe są stąd kierowane.


STAŁY WZROST

ATLAS stale się rozwija. W ciągu ostatnich dziesięciu lat firma podwoiła swoje obroty. Na terenie firmy w Wickede regularnie trwają prace budowlane. Dopiero trzy lata temu została oddana do użytku nowo wybudowana hala. Obecnie, w zimie 2020 roku zostanie otwarty nowy budynek ATLAS Neubau 4.0. Nowy areał powstaje dla około 60 pracowników z finalnego wykańczania i obejmuje 3500m². Ponadto budowane są pomieszczenia socjalne i dodatkowe powierzchnie biurowe dla pracowników działu handlowego, z których będzie można korzystać w sposób neutralny pod względem emisji CO2. Nowoczesne systemy grzewcze bez paliw kopalnych będą wykorzystywane w codziennej pracy w sposób neutralny dla klimatu. W zakresie sprzedaży ATLAS współpracuje z handlem specjalistycznymi w całych Niemczech, a także posiada filie w Holandii, Danii, na Węgrzech i w Polsce. Ponadto firma ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich krajach europejskich. Udział eksportu wynosi około 25 procent.

KLUCZ DO SUKCESU


Podczas gdy wielu producentów przeniosło się do Azji, my nadal postawiliśmy na lokalizację w Dortmundzie, jeśli chodzi o produkcję podeszw, wykańczanie finalne i rozwój technologiczny. Jako jedyny producent obuwia ochronnego na świecie przenieśliśmy do Brazylii naszą produkcję cholewek“ – podkreśla Werner Schabsky. Firma stawia na konsekwentne zapewnianie jakości od A do Z.


„Każdy kawałek skóry, każdą sztukę mikrofibry, każdą podeszwę odbieramy sami w naszych fabrykach i wszystko sami przetwarzamy. Oznacza to, że jesteśmy niezwykle elastyczni w produkcji i możemy również obsłużyć szczytowe zamówienia. Jesteśmy blisko procesu i blisko klienta. W ten sposób możemy szybko wdrażać innowacje, sami je testować i implementować w naszej produkcji. ”

HENDRIK SCHABSKY | CEO, ATLAS


Przemysł wymaga od obuwia bezpieczeństwa, wygody i ergonomii. Profilaktyka zdrowotna w zakładzie pracy nabiera coraz większego znaczenia. Pracownicy muszą być chronieni przed wpływem niekorzystnych czynników na ich zdrowie. Firmy kalkulują czas absencji swoich pracowników. W miarę możliwości należy unikać kosztownych nieobecności, na przykład związanych z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. ATLAS rozwija razem z klientami nowe produkty, które są dokładnie skrojone na ich potrzeby.


I tak niemiecki producent samochodów poszukiwał do swojej linii do produkcji szkła buta niezawierającego metalu. Metalowe oczka na bucie musiały być zastąpione, gdyż mogły zarysować lakier. Pracownicy linii montażowej powinni mieć możliwość swobodnego poruszania się w nowych butach ochronnych, nawet podczas prac wymagających pozycji klęczącej. Wspólnie z klientem zrealizowano „Serię CF”.  Inżynierowie BHP i lekarze firmowi producenta samochodów oraz eksperci z fabryki obuwia ATLAS pracowali przy tym ramię w ramię.


ATLAS zaprojektował dla producenta energii RWE nowe obuwie robocze, które zapobiega wypadkom spowodowanym skręceniem kostki, dla pracowników codziennie wspinających się na słupy wysokiego napięcia. W ten sposób pracownicy korzystają teraz z ulepszonej ochrony kostki, którą zapewnia drugie sznurowanie na bucie. Oprócz tego klient kładł nacisk na dobrą wyściółkę wnętrza buta i optymalne dopasowanie: „Obuwie ochronne musi idealnie pasować. Dzięki opracowanemu przez nas skanerowi stóp mogliśmy dokładnie zmierzyć długość i szerokość stóp pracowników, a tym samym określić optymalny rozmiar buta dla każdego pracownika ” – informuje dyrektor firmy. Autobus ze skanerem od ATLAS odwiedził wszystkie lokalizacje RWE w Niemczech. Zmierzono z jego pomocą ponad 20 000 stóp.


SKANOWANIE STÓP SMARTFONEM

W roku 2015 ATLAS, jako pierwszy producentem obuwia ochronnego, wprowadził na rynek własną aplikację mobilną. Z jej pomocą można zeskanować smartfonem i zmierzyć cyfrowo stopy. W ten sposób można ustalić dokładny rozmiar i tęgość buta. Od razu można wybrać i zamówić pasujące buty z asortymentu sprzedaży. Kiedyś tęgość buta i rozmiary pośrednie nie miały żadnego znaczenia, dziś Atlas oferuje 19 różnych długości i cztery różne tęgości obuwia. Obuwie robocze odgrywa bardzo dużą rolę w zakładowej ochronie zdrowia.  Ale dobre buty służą również motywowaniu i respektowaniu pracowników. „Kto ma dobre buty na nogach, idzie do pracy z dobrym samopoczuciem” – mówi Hendrik Schabsky.

(Kopie 152)

Nowoczesne obuwie ochronne powinno być jak najlżejsze. W tym celu ATLAS opracował innowacyjny i całościowy system podeszwy, składający się z podeszwy zewnętrznej, środkowej i wkładki, który został zwizualizowany za pomocą drukarki 3D. Pracownicy, którzy cały dzień stoją na nogach, cieszą się wysokim komfortem podczas chodzenia w swoich butach. Aby chronić palce stóp, eksperci zaprojektowali ergonomicznie dopasowane stalowe lub aluminiowe noski. Płaskie noski w bucie są prawie niewidoczne z zewnątrz i niewyczuwalne od wewnątrz. Atlas testuje ich wytrzymałość na pęknięcie we własnym laboratorium.


Cyfryzacja i Przemysł 4.0 spowodują zasadnicze zmiany w produkcji i miejscach pracy w ciągu najbliższych kilku lat. I tak na przykład trend w przemyśle motoryzacyjnym zmierza w kierunku produkcji kompletnie sterowanej przez roboty. Pracownicy techniczni, którzy na miejscu serwisują roboty, to tzw. biegacze długodystansowi. Pracują w budynkach fabrycznych z regulowaną temperaturą i pokonują kilka kilometrów dziennie. Ryzyko obrażeń w tej grupie zawodowej zostało zminimalizowane: nie muszą już chodzić po oleju ani skrawkach metalu, na ich nogi nie spadają już żadne części.


Zmieniające się miejsca pracy wymagają również od nas ciągłych przemian. Komfort noszenia, wentylacja obuwia i wygodne zapięcia stają się coraz ważniejsze ”– wyjaśnia Hendrik Schabsky. „Obuwie ochronne to nadal jeszcze bardzo rzemieślniczy produkt. Jednak rozwój kooperacji człowieka z robotem będzie postępować również w branży obuwniczej. Jako innowacyjna firma rodzinna uważamy, że jesteśmy dobrze przygotowani do wyzwań stawianych przez Przemysł 4.0. ”